Olivový olej

Olivový olej – hvězda krétské kuchyně

Velkou „hvězdou“ krétské stravy je olivový olej! Krétská půda a podnebí předurčují pěstování vysoce kvalitního olivového oleje. Kromě toho mají krétští lidé bohaté zkušenosti s pěstováním olivovníků a výrobou olivového oleje. Výroba a spotřeba olivového oleje krétskou tradicí, která se datuje až do doby 4 tisíce let před Kristem.

Krétský olivový olej je považován za jeden z nejlepších na světě. Klimatické podmínky, panující na ostrově, jsou považovány za nejideálnější pro růst olivovníku. Není náhodou, že v minulých letech se řadilo čím dál větší procento krétského olivového oleje do kategorie „extra panenský“, což je nejvyšší hodnocení. Konkrétně, v roce 1980 bylo v této kategorii hodnoceno pouze 45% produkce, zatímco v novém tisíciletí bylo 95% vyrobeného krétského olivového oleje hodnoceno jako „extra panenský“!

Jak vybrat kvalitní olivový olej

VŠECHNY OLIVOVÉ OLEJE NEJSOU ZPRACOVÁNY STEJNĚ!

Po přečtení popisů různých stupňů olivového oleje se budete pravděpodobně ptát, co to znamená pro vás jako spotřebitele.

Přestože existuje řada platností a definic, chtěli bychom zdůraznit jen několik bodů, o kterých si myslíme, že jsou pro vás nejdůležitější jakožto pro spotřebitele. Nejdůležitější je pochopit, jak byl olej získán z oliv. Panenský olivový olej se získává pouze z oliv, a to výhradně mechanickými nebo jinými fyzikálními prostředky, za podmínek, zejména tepelných, které žádným způsobem nezmění vlastní olej. Je to takříkajíc čistá šťáva. Splňuje také soubor chemických norem.

Rafinovaný olivový olej se získává zpracováním nízko kvalitního nebo vadného panenského olivového oleje za použití uhlí a jiných chemických a fyzikálních filtrů. Zastaralý ekvivalent je „čistý olivový olej“.

Ačkoli to může být zavádějící, je třeba si uvědomit, že termín olivový olej sám o sobě, se odkazuje na směs rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje.

Co pro Vás může znamenat konzumace extra panenského olivového oleje?

 Extra panenský je nejvyšší  stupeň olivového oleje z hlediska kvality. Jako u všech panenských olivových olejů se vyrábí mechanicky, bez použití chemikálií nebo nadměrného tepla a splňuje chemické standardy.

Chemické vlastnosti extra panenského olivového oleje (stejně jako u všech rostlinných olejů) ukazují, s jakou péčí byl olej vyroben a skladován: jak byly olivy pěstovány, přepravovány a sklízeny, jak byl olej míchán a jak olej byla balena. Chemické testování může také pomoci zjistit, zda je olej znehodnocený. Chemické normy pro extra panenský olivový olej jsou nejvyšší ze všech stupňů a jako taková nabízejí maxímální záruku kvality.

 Kromě chemických vlastností má extra panenský olivový olej také určité organoleptické vlastnosti: nemá vady chuti, není ale zcela chutěprostý. To však ještě nezaručuje, že vám bude chutnat.

 Po uvedení všech těchto skutečností je důležité si uvědomit, že mezi extra panenskými olivovými oleji existují obrovské rozdíly, pokud jde o jejich kvalitu, chuť, vůni, barvu, přínos pro zdraví, skladovatelnost, prezentaci a případně jejich cenu. Extra panenský olivový olej může být cokoli od velmi jemného a měkkého až po hořký až ostrý. Obsah jejich antioxidantů se značně liší.

Někdy je obtížné říci jen z toho, co vidíte v popisku oleje na regále obchodu, a to i v případě, že je olej označen jako extra panenský, zda se jedná o olej extra panenský a kvalitní. Nemůžete ani být jisti, že olej je skutečně extra panenský, protože v tomto okamžiku neexistuje žádná norma, která by zaručovala, že olej označený jako extra panenský je skutečně extra panenský. USDA pracuje na nových normách. Nové zákony nyní existují v některých státech. Kalifornská rada olivového oleje certifikuje oleje jako extra panenský. Podívejte se na pečeť COOC a pokuste se koupit olej z poslední sklizně. Kromě toho existuje mnoho tvrzení na štítcích, jako jsou první lisované, lisované za studena, kamenně drcené, ručně presované … Seznam je tak dlouhý jako invence marketérů..

 A konečně, jak jsme často žádali o zvukový popis, co znamená extra panenský, řekli bychom, že extra panenský = vysoce kvalitní olivová štáva + dobrá chuť.

Nedávné studie prokázaly, že olivový olej poskytuje ochranu proti rakovině tlustého střeva. V poslední době se výzkum zaměřuje na metabolické důsledky tuků, konkrétně na ochrannou úlohu olivového oleje při chronickém onemocnění jater a při poruchách střev známých jako Crohnova choroba. Výsledky ukazují na pozitivní účinky olivového oleje na prekancerózní léze. Po analýze tří druhů stravy dospěli výzkumní pracovníci k různým závěrům. Dieta olivového oleje snížila počet rakovinných lézí; počet vyvíjených nádorů byl jasně a výrazně nízký; a nádory byly méně agresivní a měly lepší prognózu.

Tento příznivý účinek by mohl souviset s kyselinou olejovou, převládající mononenasycenou mastnou kyselinou v olivovém oleji. Bylo zjištěno, že tato mastná kyselina snižuje produkci prostaglandinů odvozených od kyseliny arachidonové, která zase hraje významnou roli při produkci a vývoji nádorů.

Nicméně není vyloučeno, že další složky olivového oleje, jako jsou antioxidanty, flavonoidy, polyfenoly a skvalen, mohou také mít pozitivní vliv. Předpokládá se, že skvalen má příznivý účinek na pokožku snížením výskytu melanomů.

Olivový olej také přispívá k chuti zeleniny a luštěnin, jejichž výhody v prevenci rakoviny byly dostatečně prokázány.

Některé velmi slibné současné výzkumy se soustředí na ochranu olivového oleje před dětskou leukémií a různými druhy rakoviny, jako je rakovina jícnu.

Extra panenský olivový olej pro Vaše zdraví

Rakovina

Epidemiologické studie naznačují, že olivový olej má ochranný účinek proti určitým maligním nádorům (prsu, prostatu, endometrium, trávicí trakt, …).

Řada výzkumných studií zdůraznila, že olivový olej snižuje riziko rakoviny prsu. Strava obsahující olivový olej jako hlavním zdroj tuku by mohla výrazně snížit výskyt rakoviny. Důvodem je to, že buněčné mutace způsobené rakovinou jsou částečně způsobeny toxiny, které při konzumaci prostřednictvím stravy napadají DNA. Při průchodu játry vytvářejí tyto toxiny volné radikály, které pak napadají DNA. K boji proti takovým volným radikálům tělo potřebuje vitaminy a antioxidanty, jako jsou ty obsažené v olivovém oleji.

Strava bohatá na olivový olej je spojena se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva. Ochranný účinek olivového oleje je bez ohledu na množství ovoce a zeleniny konzumované ve stravě.

 

Krevní tlak

Různé výzkumné studie uvádějí blízký vztah mezi stravou a krevním tlakem. Některé potraviny mohou zvýšit krevní tlak kromě toho, že mají vliv na tělesnou hmotnost.

Vysoký krevní tlak je jedním z hlavních koronárních rizikových faktorů ve vývoji arteriosklerózy. Spolu s vysokým cholesterolem v krvi, kouřením cigaret, obezitou a cukrovkou je to jeden z hlavních zdravotních problémů rozvinutého světa.

Stejně jako ostatní rizikové faktory může životní styl přispět k vysokému krevnímu tlaku.

Jeden ze čtyř dospělých je hypertenzní. To zvyšuje riziko předčasné smrti kvůli poškození tělních tepen, zejména tepen, které dodávají krev do srdce, ledvin, mozku a očí.

Dosud nebylo jasně stanoveno, jaké prvky středomořské stravy mohou pomoci při snižování krevního tlaku. Bylo však prokázáno, že přidání olivového oleje do stravy, která se jinak nezměnila, má jasný vliv na snížení krevního tlaku. Pravidelná konzumace olivového oleje snižuje systolický (maximální) a diastolický (minimální) krevní tlak.

a mnoho dalšího…

 

Rinnovare

Kontaktuje nás

Adresa

Rinnovare s.r.o., Na Dolinách 1272/41, 142 00 Praha 4 – Nusle

Kancelář

K Labeškám 821
149 00 Praha 4 – Šeberov

Email

eshop@rinnovare.eu

Telefon

(+420) 605 979 781

(+420) 604 693 999

Kde nás najdete